W3C nedir?

Web?in gelişmesine en büyük katkıyı veren kuruluşlardan biri olarak ön plana çıkan W3C genel anlamda web?in ortaya koyduğu standardın belirlenmesinde en büyük rolü oynayan kuruluşlardan biridir. Bu noktada html dilinin tüm tarayıcılarda ortak olarak aynı bilgiyi sunması, çıktıyı vermesi anlamı taşımaktadır.

W3C nedir?

Her internet sitesi kullanıcılara ulaşırken bir kalite standardı belirlemektedir. Bu standardın yanı sıra bazı sitelere giriş yapıldığı zaman sitenin kalitesiz bir görünüme sahip olduğu görünür. Bunun sebebi ise sitenin W3C kalite standartlarına uyumlu olmamasından kaynaklıdır. Bu kontrolü yapmak içinse, yani sitenin bu kalite standardını yakalayıp yakalamadığını anlamak adına W3C validator kullanılabilir. CSS bilgisi ise birçok site içerisinde ortaya çıkan bu kod hatalarını düzeltme noktası bilinmesi gerekmektedir. W3C kalite standardı aynı zamanda google tarafından da desteklenmekte ve bu standart baz alınmaktadır. Özellikle de SEO, arama motorlarında en üst düzeye çıkmak için gerekli olan temel ilişkilerden biri de bu kalitenin yakalanmasıdır.

 W3C Standartlarının Önemi

Arama motorlarında her zaman en üst sıralarda gözükmek ve bu rekabetin içinde sürekli olarak bulunmak bir sitesinin varlığını sürdürmesi için en önemli durumdur. Bu yüzden W3C kalite standartlarını yakalamak ve düzgün bir görünüm ile kullanıcılara ulaşmak google tarafından her zaman desteklenmektedir. Birbirinden değişik tarayıcılar için de yine W3C kalite standartlarının önemi büyüktür. Bunun nedeni ise her hangi bir site tüm farklı tarayıcılarda değişik görünümler ortaya çıkarabilmektedir. Bu da eğer W3C görüntü kalite kodlaması yapılmamış ise o zaman her tarayıcıda bir takım bozukluklara sebep olabilir. Diğer yandan en yeni CSS kuralları eğer kullanılırsa kullanıcıya internet yolu ile aktarılan tüm bilgi çeşitleri her bilgisayara kaliteli bir şekilde ulaşır.

Site Bünyesinde Hatalar

Eğer bir site W3C sistemine ait birçok farklı özellikleri bir arada barındırmıyorsa, yani bir kodlama hatası varsa bu hatalar kademeli bir şekilde ayıklanmalı ve yeniden yazılıp düzenlenmelidir. Bunun için validator isimli siteye giriş yapılabilir ve sitenizin ne tür hataları var ise onlar buradan bakılarak düzeltilebilir. Bu hatalar daha çok kapatılmamış tag’lardan ya da yazılımı yapan kişilerin kullandığı editörlerden ortaya çıkabiliyor. Bu arada şunu da söylemek gerekir ki, daha önceleri kodlama dili adına HTML kullanılırken, daha sonra ise bu W3C hizmeti bünyesinde geliştirilip kullanıcılara açılan XHML olarak değişim göstermiştir.

Bu sayede birbirinden farklı web siteleri şu an için bilinen tüm tarayıcıları kolay bir şekilde tanımaktadır. Bilindiği üzere her tarayıcının işleyişi farklıdır ve bu da bir web sitesinin değişik bir tarayıcıda açılmaya kalkıldığında sitenin bir takım hatalar ve görüntü bozuklukları verdiği görülür. Bunun önlemek için ise WW3C kalite standart kodlaması yakalanmalıdır. Aynı zamanda sitelerin daha hızlı bir şekilde çalışması ve sorunsuz olarak kullanıcılara ulaşıp açılabilmesi için W3C kalite standardı gerekmektedir.

W3C Kalite Kolaylığı

Bir internet sitesi içerisinde bazen belli bir bölge için düzenleme yapılırken bazen bu durum tüm site için geçerli olabilmektedir. Bilgi ve bunun işleyiş sıralamasının ayrılması sayesinde site üzerinden yapılacak olan değişiklikler tek tek değil, bir bütün olarak W3C ile tek seferde yapmak mümkündür. Bu durum özellikle de CSS stil dosyaları için geçerlidir. Web dünyası bünyesinde google ya da diğer tüm arama motorları adına en hızlı anlamlandırma ve tarama için W3C özellikle de google tarafından destek almaktadır. Kolay erişebilirlik, hızlı yükleme, ulaşılabilirlik, kolay bakım ve güncelleme gibi daha birçok özellik ile kaliteli bir web sitesi görüntüsü için W3C kodlaması gerekmektedir.

 

Kaynak

Yorumunuzu Ekleyin


Yükleniyor...
    Yükleniyor...